Artykuły

Sprawdź nasze ostatnie artykuły, gdzie umieszczamy ciekawostki historyczne, modelarskie i wszelakie informacje warte przeczytania.


 • 21. Fląder Festiwal – zabytkowym tramwajem na koncerty do Brzeźna
  W dniach 14-15 czerwca (piątek-sobota), na brzeźnieńskiej plaży i w Parku Haffnera odbędzie się 21. Fląder Festiwal, czyli największy na Wybrzeżu niebiletowany festiwal muzyki niezależnej i alternatywnej. Po raz kolejny dowóz na koncerty zapewni zabytkowy tramwaj, którym dojazd będzie bezpłatny dla wszystkich pasażerów.   Stowarzyszenie Grupa Tramwajowo-Autobusowa WPK GG wraz ze Spółką Gdańskie Autobusy i Tramwaje oraz Stowarzyszeniem Grupa Fląder, organizatorem koncertów, zapraszają do skorzystania z dojazdu na koncerty w formie wyjątkowej przejażdżki zabytkowym tramwajem. Trasa powiedzie z Siedlec, przez Hucisko, Dworzec Główny, al. Zwycięstwa i al. Hallera do pętli Brzeźno Dom Zdrojowy.   Największy niebiletowany festiwal muzyki niezależnej zbiera … Czytaj dalej
 • Premiera gwiazdy na 15-lecie niskiej podłogi – O405N
  31 stycznia 2024 r. na miasto wyjechała GWIAZDA! I to nie byle jaka, bo był to klasyczny Mercedes O405N z 1994 roku, przedstawiciel pierwszej serii niskopodłogowych autobusów w Gdańsku. Po zakończonym kilkuletnim remoncie ten autobus był jednym z trzech obsługujących linię A15 z okazji 15. rocznicy wycofania autobusów z wysoką podłogą w Gdańsku. Organizatorem wydarzenia była Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.   Bardzo cieszymy się z osiągnięcia Spółki GAiT, jakim niewątpliwie jest zachowanie i wyremontowanie takiego pojazdu oraz kibicujemy kolejnym realizacjom. W ciągu ostatnich dwóch lat nasi członkowie brali udział w konsultowaniu przebiegu remontu Mercedesa. Udało się sporo osiągnąć przy … Czytaj dalej
 • Świąteczny Tramwaj znowu na torach
  Na gdańskich torach można było spotkać świąteczny tramwaj przygotowany przez Spółkę Gdańskie Autobusy i Tramwaje. Po raz drugi w tę rolę wcielił się wagon historyczny 105N z 1977 roku. Zabytkowa 105tka kursowała w dniach 17-23 oraz 27-30 grudnia w godzinach 15:00-21:00 na trasie Strzyża – Dworzec Gł. – Siedlce.
 • Straszny Tramwaj – Halloween 2023
  Wieczorem 31.10 na gdańskich ulicach można było spotkać zabytkową 102jkę przystrojoną upiornymi dekoracjami. Od 17:30 do 22:00 kursowała na trasie Strzyża PKM – Opera – Dworzec Gł. – Siedlce. Za nastawnikiem zasiadł hrabia Drakula we własnej osobie. Wśród pasażerów dominowały rozmaite halloweenowe stylizacje. Musimy przyznać, że frekwencja w tramwaju 102Na przeszła wszelkie oczekiwania!
 • Historia gdańskich tramwajów zapisana w biletach
  W sobotę 28.10. uczestniczyliśmy w otwarciu wystawy „Historia gdańskich tramwajów zapisana w biletach” w Ratuszu Głównego Miasta. Musimy przyznać, że kolekcja biletów z poprzednich epok, ukazana obok modeli tramwajów i innych detali z dawnych lat robiła piorunujące wrażenie. Nawiązując do charakteru wystawy, troje naszych członków przywdziało historyczne mundury. Organizatorami wystawy byli Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje oraz Muzeum Gdańska.
 • LWY NA PRĄD, czyli elektryzująca premiera w Gdańsku
  Od niedzieli 8.10 do eksploatacji weszło 18 nowych elektrycznych autobusów wyprodukowanych przez koncern MAN Truck & Bus. Dokładnie jest to 10 solowych Lion’s City 12E i 8 sztuk przegubowych Lion’s City 18E. Po pierwszych przejażdżkach autobusy sprawiają wrażenie bardzo komfortowych, na co wpływ ma z pewnością bardzo cichy bieg. Oby służyły naszemu miastu jak najdłużej!
 • Dzień dziecka 2023
  Uśmiechnięci pasażerowie, czyli każdy może obchodzić Dzień Dziecka   Prezentujemy fotorelację z czwartku 01.06.2023 roku, kiedy to spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje zorganizowała przejazdy zabytkowym wagonem 105N z 1977 roku. Na pokładzie barwnie udekorowanego tramwaju można było spotkać klauna, który rozdawał m.in. balony o bardzo ciekawych kształtach. Pasażerowie chętnie robili sobie selfie z klaunem lub pozowali do zdjęć naszym fotografom.
 • Święty Mikołaj i jego elektryczne sanki
  Tak wyglądały tramwajowe Mikołajki ze spółką Gdańskie Autobusy i Tramwaje, które naturalnie wsparliśmy swoim udziałem. Frekwencja jak zwykle na wysokim poziomie, co bardzo cieszy. Święty Mikołaj dobrze wiedział, jak okiełznać te nietypowe sanki, a Pani Mikołajowa wręczała podróżnym drobne prezenty. Tak samo przystrojony 105N z 1977 roku kursował także w okresie świąteczno-noworocznym na klasycznej trasie Strzyża PKM – Siedlce.
 • Halloween 2022 – 102jką po zmroku
  W ostatni poniedziałek października przypada najstraszniejsza okazja w roku, żeby przejechać się tramwajem z epoki. Podczas wieczoru Halloween Gdańskie Autobusy i Tramwaje organizowały przejazdy przystrojonym w upiorne ozdoby wagonem 102Na z 1970 roku. Między 17:30 a 22:00 tramwaj kursował na trasie Strzyża PKM – Siedlce. Wagon przystrojony był wieloma ozdobami, a sam motorniczy wcielił się w rolę Hrabiego Draculi. Frekwencja wśród pasażerów przeszła wszelkie oczekiwania, co pokazuje, że gdańszczanie są zafascynowani widokiem historycznych pojazdów na ulicach miasta.
 • Sezon letni z liniami 8 i 622 – zabytkowe pojazdy na ulicach
  Sezon letni to znak, że na miasto wyruszały również historyczne pojazdy! Klasyczny czerwony potrójniak 105Na, czyli „trzyseta”, był do spotkania w każdy wakacyjny weekend na linii nr 8. Dodatkowo jako pojazd rezerwowy zdarzały się występy nieco starszej 102jki. Z kolei na linii 622 z pętli Oliwa do pobliskiego ZOO spotkać można było Ikarusa 260.73A. Kursy historycznych pojazdów zostały oznaczone w rozkładach jazdy.
 • Noc Muzeów 2022 – 114Na 1502 i N8C 1161
  W nocy 14/15 maja (sobota/niedziela) odbyła się kolejna edycja nocy muzeów. Z tej okazji Gdańskie Autobusy i Tramwaje uruchomiły specjalne linie, obsługiwane najbardziej nietypowymi tramwajami we flocie, czyli 114Na 1502 i N8C-AC2 1161. Wyprodukowany w 1996 roku w Chorzowie wagon 1502, jeden z dwóch w Gdańsku i na świecie, miał okazję zagościć na wielu nietypowych dla siebie trasach.
 • Modelarskie hobby motorniczego – 105Na w skali 1:25
  Hobby tramwajowe to nie tylko realne pojazdy i fotografia. Nasz członek, kolega Bartek, zajmuje się w wolnym czasie modelarstwem. Wykonał model kartonowy w skali 1:25 gdańskiego 105Na 1314 z 1983 roku. Bazę stanowi model wydawnictwa Modelik. Oryginalny pojazd kursował niegdyś w składzie potrójnym wraz z 1312 i 1313. Pod koniec swojego życia został solówką na ówczesnej linii 4. To nie koniec poczynań Bartka i jego modelu, ponieważ autor planuje uzupełnienia mini-makiety o kolejne elementy.