Premiera gwiazdy na 15-lecie niskiej podłogi – O405N

31 stycznia 2024 r. na miasto wyjechała GWIAZDA! I to nie byle jaka, bo był to klasyczny Mercedes O405N z 1994 roku, przedstawiciel pierwszej serii niskopodłogowych autobusów w Gdańsku. Po zakończonym kilkuletnim remoncie ten autobus był jednym z trzech obsługujących linię A15 z okazji 15. rocznicy wycofania autobusów z wysoką podłogą w Gdańsku. Organizatorem wydarzenia była Spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

 

Bardzo cieszymy się z osiągnięcia Spółki GAiT, jakim niewątpliwie jest zachowanie i wyremontowanie takiego pojazdu oraz kibicujemy kolejnym realizacjom. W ciągu ostatnich dwóch lat nasi członkowie brali udział w konsultowaniu przebiegu remontu Mercedesa. Udało się sporo osiągnąć przy wyglądzie i wyposażeniu pojazdu, za co bardzo dziękujemy Zapleczu Technicznemu Zajezdni Hallera. Jesteśmy świadomi, że nie wszystko jest w 100% idealnie zgodne z oryginałem, ale i tak uważamy, że autobus prezentuje się niezwykle godnie, a dopracowanie detali jest wyłącznie kwestią czasu.

 

Warto dodać, że 31 stycznia po raz pierwszy po wielomiesięcznym remoncie, wykonywanym przez konsorcjum PKS Gdańsk i Przewozy Autobusowe GRYF, przewiózł pasażerów najstarszy pojazd w autobusowej kolekcji Spółki GAiT. Mowa oczywiście o Jelczu 043 „Ogórku”. W czasie renowacji zadbano o wiele oryginalnych detali. Przy finale prac braliśmy udział w konsultacjach dot. czcionek oznaczeń taborowych z epoki, które są wisienką na torcie tego pięknego autobusu.

 

Trzecim pojazdem, obsługującym linię A15, był dobrze znany Ikarus 260.73A z 1993 roku.