Obchody święta tramwajarzy w Poznaniu

W dniach 24-27 listopada mieliśmy możliwość brać udział w szeregu wydarzeń związanych z poznańskimi obchodami Katarzynki, czyli święta tramwajarzy. Była to okazja nie tylko do zwiedzenia poznańskiego zabytkowego taboru, ale również innych otwartych atrakcji, które nie są codziennością.

 

Dzień po wyczerpującej podróży autobusem MAN ND313 DD z floty Kultowego Ikarusa zwiedzaliśmy Poznań z pokładu poznańskiego tramwaju Tatra RT6 MF06 AC. Odwiedziliśmy każdą obecnie użytkowaną zajezdnię tramwajową w stolicy Wielkopolski. Poznaliśmy tajemnice oraz rozdział taboru stacjonującego na co dzień w poszczególnych zajezdniach. Po powrocie z wycieczki, udaliśmy się na przejazd naszym MAN-em, będący jednocześnie spotkaniem integracyjnym gdańskiego oraz poznańskiego stowarzyszenia miłośników transportu miejskiego.

 

Podczas kluczowego dnia, niedzielnego święta Katarzynki, przewidziane były najważniejsze atrakcje. Obchody składały się m.in. z uroczystej parady tramwajów z okazji 125-lecia tramwajów elektrycznych w Poznaniu oraz wystawy taboru na terenie zajezdni Madalińskiego. Do każdego tramwaju można było wejść, zasiąść na miejscu motorniczego, dopytać o historię wagonu, czy też obejrzeć wystawę modeli. W innych częściach miasta odbywały się m.in. nauka jazdy tramwajem i autobusem. Wszędzie można było dotrzeć specjalną linią autobusową, na której kursował m.in. nasz żółty piętrowy MAN od Kultowego Ikarusa.

 

Dziękujemy organizatorom, czyli MPK Poznań Sp. z o.o. oraz Klubowi Miłośników Pojazdów Szynowych (KMPS) za możliwość brania czynnego udziału w wydarzeniu o takiej skali.