Trawiasty dywan na torach w Brzeźnie

Naprzeciw Domu Zdrojowego w Brzeźnie zrealizowane zostało pierwsze w Gdańsku zielone torowisko na podłożu tłuczniowym. Jest to efekt wygranego, wybranego przez mieszkańców projektu Budżetu Obywatelskiego, którego autorem jest miłośnik transportu – jeden z naszych członków – Cezary Kamiński. W piątek 14 października inwestycję odwiedziła Pani Prezydent Aleksandra Dulkiewicz, podkreślając walory estetyczne i praktyczne zielonego torowiska.

Projekt miał na celu utworzenie zielonego torowiska na 100-metrowym odcinku trasy tramwajowej w pobliżu pętli Brzeźno. Trawiasty dywan miał komponować się ze skwerem powstałym w ramach rewitalizacji zabytkowego Domu Zdrojowego. Jest to pierwszy projekt inwestycyjny w gdańskim Budżecie Obywatelskim, którego autorem jest przedstawiciel środowiska miłośników transportu miejskiego.

Zielone, trawiaste torowiska tramwajowe dodają wiele estetyki pośród betonowej, miejskiej zabudowy, przybliżając naturę do zatłoczonych miejsc wśród ulicznego zgiełku. Coraz głośniej mówi się o najczęściej wymienianych argumentach za „sadzeniem” zielonych torowisk, którymi są:

  • redukcja drgań i hałasu przejeżdżających tramwajów;
  • jak każdy teren zielony pochłanianie miejskich zanieczyszczeń i spalin samochodowych (ograniczenie smogu);
  • zatrzymywanie wody i redukcja lokalnych podtopień;
  • tworzenie swoistego mikroklimatu i obniżanie temperatury otoczenia w upalne dni.