Noc Muzeów 2023

Do tegorocznej akcji związanej z Europejską Nocą Muzeów dołączyliśmy także swój udział. Przygotowaliśmy wystawę historycznych fotografii, pokazującą przekrój historii gdańskich tramwajów w pigułce. Związane jest to z tegorocznym jubileuszem 150-lecia uruchomienia komunikacji tramwajowej w Gdańsku. Po liczbie rozdanych pamiątkowych biletów szacujemy, że naszą wystawę widziało ponad 150 osób.

 

Wyjątkową wystawę oraz osobę wcielającą się w opowiadacza historii można było spotkać w tramwaju N8C nr 1126, który uruchomiła spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje w nocy 13/14 maja. Kursował naprzemiennie na trasach NMT1 Oliwa – Wrzeszcz – Siedlce oraz NMT2 Nowy Port – Stocznia – Siedlce w godzinach około 19:00-1:00.

 

Ponadto, na tych samych specjalnych trasach spotkać można było wagon NGd99. Z kolei linię autobusową NM2 w relacji Jana z Kolna – Orunia Gościnna obsługiwał Ikarus 260.73A z floty GAiT, do którego przygotowaliśmy informację pasażerską w postaci oldschoolowych dykt malowanych od szablonów. Dodatkowo, w tę samą noc można było dojechać na zwiedzanie muzeum na Westerplatte – linią NM1 obsługiwaną przez autobusy GAiT oraz specjalną trasą spod Muzeum II Wojny Światowej, obsługiwaną przez autobus Krupp z floty Przewozów Autobusowych GRYF.

 

Dziękujemy za współpracę nad wydarzeniem spółce Gdańskie Autobusy i Tramwaje, Instytutowi Kultury Miejskiej oraz pozostałym partnerom.

 

Zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną z tego wydarzenia!